
Serdecznie zapraszamy na wystawę „Prologos” malarza Bartosza Kowalczyka. Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:30 na parterze (Galeria’83) OKP Wieży Ciśnień.
Treść wystawy stanowią rysunki i obrazy olejne, studia i kompozycje, w których autor z jednej strony przyjmuje postawę obserwatora natury, z drugiej zaś sięga po wątki mitologiczne celem odsłonięcia archetypowych uwarunkowań, leżących u podstaw ludzkiego doświadczenia. Zaczerpnięty ze starogreckiej poetyki termin PROLOGOS ma przede wszystkim za zadanie aktywnie nawiązywać do tradycji i etosu antycznej twórczości, ale jednocześnie wskazuje na istotny wątek autotematyzmu. Większość rysunków, które (obok obrazów) składają się na wystawę, stanowi – mimo swej odrębności i skończonej formy – swego rodzaju produkt uboczny procesu, którym jest praca nad obrazem. To w przeważającej większości studia – prace, których celem jest wspomożenie samego aktu malowania, przede wszystkim zaś wyposażenie twórcy w wiedzę niezbędną do właściwego przeprowadzenia tego, w gruncie rzeczy alchemicznego procesu. Sam obraz, który stanowi zwieńczenie dzieła, niczego nie ukrywa, niczego nie każe się domyślać – wszystko, co istotne znajduje się na powierzchni i rozgrywa tuż przed oczami widza. Umieszczając człowieka w centralnym punkcie kompozycji i czyniąc go bohaterem swojej twórczości, autor rezygnuje całkowicie z ironicznego dystansu i pozwala sobie na zanurzenie się w atmosferze patosu, właściwej dla klasycznej postaci estetyki mimetycznej.
Bartosz Kowalczyk – malarz i wykładowca literatury. Dawniej zwolennik, dziś zagorzały przeciwnik kultury modernizmu. Entuzjasta Arystotelejskiej koncepcji mimesis i malarstwa narracyjnego. W swojej pracy stara się odtwarzać techniki dawnych mistrzów. Tematykę swoich obrazów i rysunków wywodzi z literatury, filozofii i mitologii, których aktywna eksploracja ma sprzyjać poszukiwaniu uniwersalnych prawd i głębszemu poznaniu rzeczywistości.
Z cyklu "Ciśnienie na muzykę" zapraszamy Państwa na niesamowity koncert Karoliny Ważnej wraz z zespołem.
Karolina Ważna jest absolwentką renomowanej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Bednarska), gdzie specjalizowała się w śpiewie solowym pod kierunkiem Hanny Rejmer (2009-2013). Ukończyła również studia magisterskie z zakresu Edukacji Artystycznej w dziedzinie sztuki muzycznej, ze specjalizacją w muzyce estradowej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W jej dorobku artystycznym znajdują się różnorodne projekty i osiągnięcia. Już w 2010 roku wzięła udział w koncercie na Festiwalu Sopot Top Trendy, gdzie występowała w chórze Piotra Rubika, oraz na Bydgoszcz Hit Festiwal, gdzie zaśpiewała z zespołem Five Color.
W 2015 roku założyła Studio Muzyczne House of Music w Jedwabnie, gdzie prowadziła zajęcia i warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Obecnie kontynuuje swoją działalność edukacyjną w Krakowie.
W sierpniu 2019 roku brała udział w warsztatach "Latem Zagrane 2019", prowadzonych przez Adama Sztabę, gdzie na koncercie finałowym zaprezentowała swój autorski utwór "We are here" pod batutą samego Sztaby.
W styczniu 2020 roku ukazał się jej singiel "I believe", do którego skomponowała muzykę.
Listopad 2020 roku przyniósł kolejny singiel, "Odnaleźć siebie", będący zapowiedzią debiutanckiej płyty.
7 lipca 2023 roku to wyjątkowy moment w jej karierze, gdy ukazał się debiutancki album zatytułowany „To takie Ważne(j)”.
Jarosław Meus - gitarzysta, buzukista, muzyk sesyjny realizujący swoje marzenia muzyczne w takich projektach jak Sokół Orchestra, Kraków Street Band, Another Pink Floyd, współpracujący z Andrzejem Sikorowskim, Agnieszką Chrzanowską oraz Akustyczną Operacją
Sławomir Berny, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji Profesora Jana Pilcha. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Filharmonią w Krakowie. Byłczłonkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej, z którą zagrał wiele koncertów i festiwali muzyki współczesnej w kraju i za granicą, m.in; Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna. Był członkiem zespołu Marka Grechuty (1990-2000), zespołu Grzegorza Turnaua (1993- 2010), Piwnicy pod Baranami (1994-2006). Współpracował z większością teatrów krakowskich; Teatr Stary, Teatr Bagatela, Teatr KTO, Teatr Ludowy, Teatr Stu – grając w wielu spektaklach
i nagraniach muzyki do spektakli teatralnych. Jest członkiem Orkiestry Adama Sztaby i Tomka Szymusia – festiwale w Opolu, festiwale w Sopocie i Top Trendy, programy Tv Taniec z Gwiazdami, Fabryka Gwiazd. Z orkiestrą Adama Sztaby zagrał m.in. ze Stingiem, Michaelem Boltonemm, Caro Emerald, Demisem Roussosem, Karelem Gottem i
większością polskich gwiazd: Edytą Górniak, Piotrem Cugowskim, Ireną Santor, Edytą Bartosiewicz, Zbigniewem Wodeckim i wieloma innymi.
Jarema Pogwizd – instrumenty klawiszowe.
Absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także Wydziału Dziennikarstwa UJ. Współpracował z legendarnymi zespołami m.in. Pod Budą, Pudelsi, Ich Troje - z którymi odbył trasy koncertowe w USA, Kanadzie, Niemczech, Grecji i Polsce. Jako wykonawca i współautor muzyki zaistniał na kilku płytach m.in.; Madame Castro - Pudelsów; Z serca Galicji - Train De Luxe i Traces - Magdy Bożyk
Obecnie zasila zespoły: Tercet Egocentry
Bilety dostępne są stacjonarnie:
OKP Wieża Ciśnień (Górnośląska 66a), Akcelerator Kultury (Nowy Świat 2a)
▪️Przedsprzedaż:
Normalny - 25 zł/os.
Ulgowy - 15 zł/os.
▪️Od 7 grudnia:
Normalny - 35 zł/os.
Ulgowy - 25 zł/os.
Bilety również będą dostępne na biletomacie.pl - https://www.biletomat.pl/bilety/cisnienie-na-muzyke-karolina-wazna-21694/
Data: 16.12.2023
Miejsce: Akcelerator Kultury, Nowy Świat 2a, Kalisz
Serdecznie zapraszamy!
Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Braci Kościelniaków. Z okazji obchodów tego święta 26 października o godz. 18:30 zapraszamy Państwa do Akceleratora Kultury na spotkanie z siostrzenicą braci Kościelniaków Panią Judytą Dymkowską - Francuz. Poznamy szczegóły dotyczące artystycznej działalności Mieczysława, jej opowieści powiodą nas przez perypetie artystycznej rodziny, nie zabraknie osobistych wspomnienia samej siostrzenicy. Całość zwieńczy odsłuch lubianych przez Mieczysława Kościelniaka utworów muzycznych.
Kolejna muzyczna propozycja, tym razem wprowadzimy Was w twórczość zespołu Leggerezza.
W ramach cyklu “Cisnienie na muzykę” 18 listopada o godz. 19:00 posłuchamy brzmień wiolonczeli, głosu i gitary preparowanej popartych doświadczeniem różnych praktyk muzycznych. Artyści tworzą wywiedzione z improwizacji, kontemplacyjne, liryczne moments musicaux.
Już 10 listopada o godz. 18:30 widzimy się na wystawie artystki - Patrycji Piętki "Opowiedzieć niepokój" w OKP Wieży Ciśnień!
Tymczasem pozostawimy Państwa z wypowiedzią kuratorki wystawy Katarzyny Mierzwińskiej: "Pomiędzy snem a przebudzeniem rozciąga się niezmierzona przestrzeń.