Aktualności

Najnowsze informacje

"Ulice Ryszarda Cieślaka" Ryszard Cieślak

Ryszard Cieślak urodził się 9 marca 1937 w Kaliszu, zmarł 15 czerwca 1990 w Houston w USA. Był legendarnym aktorem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Stworzył wielką, tytułową kreację w Księciu Niezłomnym Calderona - Słowackiego. W 1970 roku Cieślaka uhonorowano prestiżową, amerykańską nagrodą „Najwybitniejszego Aktora off – Broadway”.

10 maja o godz. 18:30 podczas wernisażu wystawy "Ulice Ryszarda Cieślaka" będą mieli Państwo okazję poznać więcej szczegółów z życia tego wybitnego artysty.Ekspozycja jest pretekstem do przypomnienia postaci tego znakomitego twórcy pochodzącego z Kalisza. Tytuł sugeruje, że spróbujemy prześledzić drogę artystyczną aktora, ale również skupimy się na jego życiu osobistym, pełnym wzlotów i upadków.

W ciągu dalszym wydarzenia 6 czerwca 2024 r. w Akceleratorze Kultury, przy ul. Nowy Świat 2a w Kaliszu odbędzie się projekcja filmu „Aktor całkowity – wspomnienie o Ryszardzie Cieślaku” w reż. K. Domagalika, a po nim spotkanie z rodziną oraz innymi osobami, które znały lub współpracowały z artystą.

"Kiedyś jeszcze na studiach przeczytałem w antologii poezji amerykańskiej wiersz Crane'a, który chyba najlepiej odzwierciedla moje poszukiwania życiowe. Był to poemat o człowieku, który biegnie dotknąć horyzontu, wierząc, że złapie go w ręce. Otóż tak jest w tym zawodzie. Biegniemy w stronę horyzontu, wierząc, że go dotkniemy, ale w gruncie rzeczy odległość jest taka sama." - Ryszard Cieślak

Date

15 kwiecień 2024

Tags

Wystawy