Aktualności

Najnowsze informacje

WERNISAŻ Listy do R. vol. 2 - Wystawa Zbiorowa

WERNISAŻ Listy do R. vol. 2 - Wystawa Zbiorowa

Serdecznie zapraszam na nową wystawę już 12 lipca o 18:30!

Listy do R. vol. 2

12 lipca – 31 sierpnia 2024

Ośrodek Kultury Plastycznej “Wieża ciśnień” im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu

Artystki i artyści: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Martyna Borowiecka, Kamil Kukla, ŁONO (Marta Borkowska, Marcelina Amelia), Krzysztof Maniak, Neringa Poškutė, Agata Stępień

Punktem wyjścia dla idei wystawy jest uznanie uzdrawiającego wymiaru aktu tworzenia. Wybrane cytaty, zaczerpnięte z Fragmentów dyskursu miłosnego Rolanda Barthesa, posłużyły do stworzenia wizualnego katalogu emocji i doznań charakterystycznych dla stanu zakochania. Motyw przewodni ekspozycji to idea sztuki jako narzędzia terapeutycznego, które odpowiednio wykorzystane może służyć poprawie psychicznego dobrostanu człowieka.

Dla francuskiego filozofa pisanie wcześniej przywołanej książki miało wymiar terapeutyczny. Uchwycone przez niego doznania takie jak zauroczenie, euforia czy rozczarowanie są uniwersalne, bliskie każdemu z nas. Wystawa Listy do R. jest próbą przepisania dzieła Barthesa na nowo, konfrontacji sugestywności języka z perswazyjnością obrazu.

Idea ekspozycji kuratorowanej przez członkinie Kolektywu Zia-Ziu powstała w 2023 roku. Wtedy też została zaprezentowana pierwsza odsłona projektu, obejmująca prace 22 artystek i artystów młodego pokolenia, których pokaz zrealizowano w budynku dawnej Kliniki Chorób Wewnętrznych przy ul. Kopernika w Krakowie. Druga odsłona wystawy ma bardziej kameralny charakter, ponieważ do współpracy zostało zaproszonych 8 artystek i artystów. Co istotne, większość wybranych prac nie była prezentowana w ramach krakowskiej edycji projektu. Wystawa nie jest więc powtórzeniem ekspozycji z 2023 roku, ale nowym projektem, w którym dzieło Barthesa zyskuje kolejne rozpisanie. Nieprzypadkowe jest miejsce jego prezentacji – wieża ciśnień, której pierwotną funkcją było zwiększanie ciśnienia wody, celem zapewnienia stabilności całego łańcucha jej dostaw w chwilach większego zapotrzebowania. Budynek dziś będący siedzibą galerii, w sposób symboliczny  pozwala na dotarcie do szerszej grupy odbiorców i dystrybucję terapeutycznego wymiaru sztuki.

Kuratorki: Kolektyw Zia-Ziu (Mirosława Bałazy, Monika Kozioł, Martyna Sobczyk)

Date

19 czerwiec 2024

Tags

Wystawy