W miniony piątek (tj. 17.01.2020) odbył się wernisaż wystawy ?W kręgu ognia?, której autorami są Włodzimierz Ćwir, Marika Bider i Marta Joanna Olejniczak. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin i obejrzenia wystawy, a także poniższej fotorelacji.
Ekspozycja czynna do końca stycznia.
,,W kręgu ognia...
...to motto i filozofia życia. To nieskończona pasja tworzenia, inspiracja do zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. To żywioł i energia. To miłość, gorące serce, magia, jedność międzypokoleniowa. To mistyczny krąg jednoczący w twórczym dialogu różne światy i idee."
WŁODZIMIERZ ĆWIR
WŁODZIMIERZ ĆWIR
Urodzony 27.06.1956 roku w Głuchołazach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki pod kierunkiem prof. Ireny Lipskiej ? Zworskiej i prof. Rufina Kominka. Dyplom uzyskał w 1987 roku. Interesuje się muzyką, techniką, architektura, turystyką, sportem i sztuką w pełnym tego słowa znaczeniu. W swojej twórczości zajmuje się problemami wzajemnej relacji pomiędzy formą, przestrzenią, przemijającym czasem a człowiekiem. Poszukując odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania wykorzystuje relacje między przeszłością a przyszłością. Analizując zdobyte doświadczenia, poszukuje nowych rozwiązań i artystycznych wypowiedzi. Posiada bogaty dorobek artystyczny. Realizuje prace od tematyki sakralnej po sztukę nowoczesną. Bogaty zbiór realizacji w dziedzinie architektury wnętrz, rzeźby sakralnej, ołtarze, witraże, mozaiki, malarstwo, tablice pamiątkowe, pomniki itp. Zrealizował wiele wystaw w kraju i poza jego granicami. Wieloletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Obecnie nauczyciel ceramiki i rzeźby w Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Pomysłodawca i organizator cyklu Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w Zdunach oraz na Zawodziu w Kaliszu. Współtwórca Centrum Innowacyjno Artystycznego Fundacji INSOLITA w Michałowicach na Dolnym Śląsku. Stała współpraca z Centrum Montule Asocjacji Terre d?Artistes we francuskim mieście Dreux, w zakresie krzewienia twórczości, edukacji artystycznej i kultury na wszystkich płaszczyznach.
MARIKA BIDER
Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu oraz pierwszego stopnia studiów Sztuki i Wzornictwa Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obenie kontynuuje ten sam kierunek na poziomie magisterskim. W swoich pracach najczęściej przetwarza lub obrazuje kształty, jakie tworzy natura. Przekształcenie sylwetki rzeźby ukazuje za pomocą kontrastów ? łączy organiczność z geometrycznością. Eksperymentuje w działaniach plenerowych jak i w tradycyjnych sposobach szkliwienia. Uczestniczka wielu plenerów ceramicznych w Polsce jak i za granicą.
MARTA JOANNA OLEJNICZAK
Urodzona w Kaliszu. Absolwentka Liceum Plastycznego w Kaliszu (ceramika) oraz studiów pierwszego stopnia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Sztuka i Wzornictwo Ceramiki). Obecnie kontynuuje studia na II stopniu. Najbardziej fascynują ją wypały plenerowe, a ulubionym materiałem ceramicznym jest porcelana. W swoich pracach inspiruje się emocjami i uczuciami, poszukuje relacji między geometrią a organicznością. Skupia się także na obserwacji człowieka pod kątem fizyczności, psychiki, intelektu. Członek kolektywu Food Think Tank. Uczestnik wielu plenerów ceramicznych zarówno w Polsce jak i za granicą, a także IX i X Festiwalu Wysokich Temperatur.