Szanowni Państwo,
od 10.07.2020 r. zapraszamy na wystawę prac fascynującego artysty Łukasza Gierlaka pod tytułem "Ostrość widzenia". Ze względu na sytuacje epidemiologiczną wernisaż odbędzie się online na naszym profilu facebook'owym (10.07. godz. 18 00). Osoby które będą chciały spotkać się z autorem, będą mogły to uczynić w dniu otwarcia ekspozycji, w godz. 18:30?20:30, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
"Gierlak zajmuje się twarzą. Co to może dziś oznaczać? Hans Belting pisze, że ?Antyczny mit o Narcyzie, który zakochał się we własnym obrazie odbitym w zwierciadlanej tafli wody, do dzisiaj stanowi najgłębszy wyraz doświadczenia Ja jako Innego (w sensie Lacana)?. Artysta pamięta moment, gdy jako dziecko dzięki spojrzeniu w lustro kredensowej szyby utwierdził się we własnym istnieniu. Nigdy się jednak ze swoją twarzą nie zaprzyjaźnił, w czym pomogli mu rówieśnicy, zawsze gotowi wskazać to, co nietypowe w wyglądzie (?Mógłbym dojść do wniosku, że to nie ja, tylko świat wymyślił moje wady, a moja twarz od początku była zwyczajnie normalna.
Dopiero w konfrontacji z innymi twarzami zaczęła ukazywać różnice?). Postawy Gierlaka nie można łączyć z potocznie rozumianym narcystycznym pulsem kultury współczesnej. Warto go jednak usytuować w kręgu oddziaływania mitu Narcyza, w jego wibrującej od znaczeń, odbić, pragnień, lęków wersji, którą przedstawia Grzegorz Jankowicz w książce o fascynujących ?autoportretach w wypukłym zwierciadle? Parmigianina i Ashbery?ego. Przez szybę Gierlak wszedł do świata ontologii egzystencji, kosmosu innych twarzy. Tworzenie prac oscylujących wokół fenomenu twarzy, widzenia i jego fizjologicznego ?rusztowania? (oka) stało się niekończącym się procesem epistemologicznym." ~ Dr hab. Magdalena Barbaruk