"Salamandra" wystawa fotografii Magdaleny Franczuk

 

baner 116 9

Wystawa fotografii Magdaleny Franczuk do powieści Stefana Garbińskiego "Salamandra" stanowi punkt programu 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Wydana w 1924 r. powieść Stefana Grabińskiego ?Salamandra? została niezrozumiana i zniszczona przez ówczesną krytykę. Po II wojnie światowej przeżywała swój chwilowy renesans, lecz wkrótce władza ludowa wycofała ją z obiegu czytelniczego. Co tak naprawdę kryje się w tej dziwnej, kontrowersyjnej książce? Otóż kryje się tak wiele, że trudno jest to wszystko ogarnąć umysłem...

Magdalena Franczuk podchodzi do ?Salamandry? z ciekawością i czułością, ale także z nutą ironii. Wskrzesza i transformuje w przestrzeń obrazu dziwną wyobraźnię autora, filtrując ją przez własną wrażliwość.

Magdalena Franczuk (ur. 1992) to artystka wizualna młodego pokolenia, której prace cechuje estetyzm w duchu Młodej Polski ? w swoich zdjęciach łączy inspiracje malarstwem figuratywnym dawnych mistrzów z filmowym sznytem. Tworzone przez Magdalenę Franczuk fotografie to bogate inscenizacje ? przed jej obiektywem aktorzy i modele odgrywają sceny w dopracowanych w każdym detalu kostiumach i charakteryzacjach, pośród rozbudowanych scenografii. Finalne zdjęcia przypominają kadry z filmów, które nigdy nie powstały ? autorka tworzy z fotografii narracyjne cykle nieruchomych obrazów, które jednak w odróżnieniu od filmu pozostawiają więcej niedopowiedzeń i przestrzeni dla wyobraźni odbiorców. Twórczość Magdaleny Franczuk stanowi artystyczny zwrot ku maksymalizmowi ? przywołuje inspiracje barokowym przepychem, a także symbolizmem, nadając jednak swoim realizacjom autorski, współczesny rysunek.