Zuzanna Seweryna Dolega "Pirosłowa i pirosny" wernisaż

pirosna

Zuzanna Seweryna Dolega "Pirosłowa i pirosny" wernisaż 23.06.2022 r. o godz. 18:30

Pirosłowa - od nazwy cyklu wypalanych prac tekstowych, zaś pirosny - od nazwy cyklu instalacji-analogowych animacji z użyciem światła. Wszystkie mają wspólny mianownik.

Zuzanna Seweryna Dolega ? ur. w 1990 roku w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, instalacjami artystycznymi, tkaniną, miniaturami i projekcjami analogowymi.

Absolwentka, a obecnie Asystentka w Pracowni Rysunku Studyjnego i Pracowni Rysunku Koncepcyjnego, wykładowczyni i twórczyni autorskiego fakultetu z dziedziny kolażu na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Prowadzi również zajęcia na podyplomowych studiach Arteterapii w Gdańsku.

Od 2012 roku specjalizuje się (jako jedna z nielicznych w kraju) w technice pirografii, którą łączy zawsze ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami typu site specific dla miejsca i ludzi, wykorzystującymi światło i grę cieni. Tworzy również monumentalne instalacje-wycinanki i kolaże. W poszukiwaniach twórczych zajmują ją także zagadnienia z dziedzin takich jak neuroestetyka i synestezja w sztuce.

Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystyczno-badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jej prace były prezentowane i znajdują się w kolekcjach między innymi w: Polsce, Niemczech, Danii, Macedonii, Turcji, Tunezji, Japonii, Chinach, Australii, Argentynie, Ekwadorze.

Miłośniczka roślin doniczkowych, pszczół i właścicielka Psa Majoneza.