Ciśnienie na muzykę - koncert Bastarda Trio

Bastarda 16X9
 

Serdecznie zapraszamy na koncert fenomenalnych muzyków z Bastarda Trio, zespołu, który bierze na warsztat kompozycje sprzed kilkuset lat, nadając im nowe, zupełnie współczesne oblicze.
Utwory Bastarda Trio to kompozycje wykonywane na dwa klarnety oddalone od siebie maksymalnie na skali, które łączy dźwięk wiolonczeli.

Podczas koncertu usłyszymy utwory z trzeciego albumu Bastarda "Nigunim ". Album jest przepełniony chasydzkim mistycyzmem z ogromnym ładunkiem emocjonalnym.
Tytułowe niguny, modlitewne pieśni nucone bez słów, dzięki swojej niezwykłej melodyce dają wiele możliwości do muzycznych interpretacji, które tak wspaniale wykorzystali muzycy Bastarda.

Bilety na wydarzenie w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) są dostępne w Wieży Ciśnień, Akceleratorze Kultury raz na stronie Biletomat.pl

BASTARDA to zespół powołany do życia w 2017 roku przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Grupa wydawniczo i środowiskowo związana z wytwórnią Lado ABC (www.ladoabc.com) oraz Audio Cave (www.audiocave.pl). BASTARDA była partnerem międzynarodowego projektu badawczego HERA ?Sound Memories. The Musical Past in Late ? Medieval and Early Modern Europe?.

Artyści na swej drodze twórczej podejmowali odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Kilkusetletnie śpiewy chorałowe, motety, litanie rozbijają na małe odcinki, stale zmieniający się kontrapunkt wczesnej polifonii imploduje w minimalizm, zespół posługuje się barokową metodą gry ?alla bastarda?.

Muzycy występowali na wielu scenach krajowych i zagranicznych m.in.: w ramach programu Scena dla Muzyki Polskiej zagrali w Filharmonii Narodowej czy w Studio S3 Polskiego Radia z okazji 85 - lecia radiowej Dwójki.
Warto też wysłuchać koncertu Tribute to Amálii Rodrigues - Jo?o de Sousa & Bastarda Trio na zaproszenie Instituto Cam?esa Warszawa i Ambasady Portugalii w Warszawie w ramach Jesiennych spotkań z literaturą portugalską i o Portugalii organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Portugalii ?My Lisbon Story?.

Muzycy improwizując wokół archaicznych czy tradycyjnych melodii, komponując i aranżując na ich podstawie zupełnie nowe utwory - budują pomost łączący odległe w czasie muzyczne światy, docierają do ich uniwersalnego, duchowego wymiaru. Muzyka Bastardy to współczesna, oryginalna i bardzo osobista wypowiedź wsparta na bogatych tradycjach muzycznych świata.